Na úplnom dne a vôbec nie obrazne

Autor: Zuzana Konopásková | 20.4.2012 o 22:04 | (upravené 21.4.2012 o 8:04) Karma článku: 10,37 | Prečítané:  2100x

Je presne taká ako vzťah tejto spoločnosti ku vzdelaniu. Inštitúcia, ktorá sa hrdí názvom Múzeum. Nie, niet väčšej hĺbky. Hlbšieho dna. Aspoň ja si to predstaviť neviem. Je to celé tak trocha ako z iného sveta. Hoci je to ten náš. O tom niet pochýb. Len už asi treba prestať snívať.

Pocity z návštevy Múzea školstva a pedagogiky v našom hlavnom meste sú priamo úmerné pocitom zo stavu súčasného školstva. Slovo súčasné meriam rokmi. Rokmi, počas ktorých sa vzdelanie začalo rátať. Na počty hláv a nie na to, čo je v nich. Postoj kompetentných ku vzdelaniu vystavený vo výstavných showrooms (to cudzie slovko znie tentoraz  lepšie ako suterén). Už dlho ma obnažená pravda tak nerozosmutnila.

pedag2.jpg

Samozrejme, že na svojej stránke predstavuje MŠ múzeum priam veľkolepo. Prehliadka časti podzemného priestoru začína audiovizuálnou prezentáciou. Nudným powerpointovým exkurzom do počiatkov vzdelávania na našom území. Škoda času. Text na stránke ministerstva je skoro totožný s tým, ktorý je jej súčasťou. Stačilo tých pár viet prečítať a najväčšia miestnosť „múzea" mohla prezentovať aspoň kúsok skutočnej histórie nejakého predmetu. Celkom živo si to viem predstaviť, ale tu asi o predstavivosť nejde, vlastne ani o vzdelanie.

pedag4.jpg

Cez maličký akožekabinet, v ktorom je zopár vypchatých zvierat a pomôcok, vyskladaných metódou z každého rožku trošku, sa dostávame do finále. Veľmi rýchlo k tragickému koncu, do triedy 60tych rokov. Na stene komunistický prezident, ktorý na mňa roky hľadel z rámu. Študenti si sadajú do lavíc a zanietená lektorka/súužka začína svoj výstup. Ako inak, pozdravom „práci česť". Vysvetľuje aký je vznešený a k čestnej práci nabádajúci. Ako by mohlo vyzerať všetko inak, ak by sa stále používal. Plynulo nadväzuje vo výklade. Ukážkou z hudobnej výchovy - pripravená je už aj hlavná učebná pomôcka. Notová osnova s textom piesne. Nie je to pieseň hocijaká. Verš po verši rozoberá lektorka „Pieseň práce". Jej zmysluplný, heroický obsah (celkom mi to vzalo slová, nemala som silu protestovať). Tá pani, tá tam asi patrí. A vlastne to ani nie je žiadna minulosť. Presne tak vyzerá naše školstvo/vzdelávanie. Nižšie sa už ísť nedá.

V depozitoch má múzeum 40 000 exponátov z dejín školstva a pedagogiky od 16. storočia až po súčasnosť. Viem si celkom dobre predstaviť radosť a oči detí, ktoré by ani by nezistili, že to je všetko o učení.

Lenže to by nesmelo byť naše školstvo v záujmoch mocných kdesi celkom dole (a nespraví to hlasné kuvikanie). A jeho múzeum kdesi v nepotrebnom tmavom suterené.

pedag3.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?