Akceptované a podporované zlodejstvo

Autor: Zuzana Konopásková | 23.9.2014 o 11:11 | Karma článku: 9,50 | Prečítané:  1496x

Autobusmi cestujem pravidelne. Nie vždy som so všetkým úplne spokojná, ale keďže som sa pred viacerými rokmi dobrovoľne rozhodla nebyť už viac šoférom, nerepcem. No správanie vodiča a väčšiny spolucestujúcich počas jednej z mojich posledných ciest ma celkom rozladilo. Vzalo mi na pár hodín skvelú náladu a ja som si s trpkosťou uvedomila, že zlodejina sa stala celkom prirodzenou súčasťou života mnohých.

Aby som bola adresná.  V nedeľu 21. 9.  som cestovala z podtatranskej dedinky Važec pravidelnou linkou Liptovský Mikuláš - Poprad (bus 706416 4). Pri kúpe lístku, v celku zanedbateľnej hodnote 90 centov, ma zarazili hneď dve veci. Vodič mi z 10 eurovej bankovky vydal späť len 9 EUR. Bol viac ako prekvapený, že som si pýtala zvyšok. Na jeho nemilé prekvapenie som však chcela aj samotný cestovný lístok. A to ho prekvapilo ešte viac. Sadla som si a sledovala ďalších cestujúcich. Autobus sa skoro celkom naplnil (nastupovalo cca 25 ľudí, najmä študenti). Cestovný lístok dostali po mne len dve osoby, ktoré platili kartou cez terminál. Tomu hovorím celkom slušný zárobok pomimo.

Autobus nebol diaľkový, v podtatranských dedinkách ľudia vystupovali a nastupovali a scenár sa opakoval. Lístok dostávali tí, ktorí platili kartou. Nakoniec sa autobus naplnil tak, že som stratila prehľad.

Šofér bol mladučký, odhadujem, že mal okolo 25 rokov. Pohodový. Úzke cesty zvládal s úsmevom s mobilom v ruke. To len ja som sa necítila príjemne.

Nebál sa, že príde o miesto, pretože jazdí na úplne nevyťaženej linke? Asi nie. Asi si vôbec neuvedomil, že popri svojom „malom“ zlodejstve môže všetkých tých nevediacich, či ľahostajných ľudí pripraviť o jeden z mála nedeľných spojov na tomto úseku.

Bolo mi z toho smutno. Z akceptovanej krádeže. Nevedomosti. Z ľahostajnosti, s akou sa také niečo berie ako samozrejmosť.

Ale ako som písala na začiatku, tento zážitok bol skôr výnimočný. Už následný spoj do Tatranskej Lomnice bol celkom „normálny“. Bojím sa však, že časom sa prirodzená mravnosť stane čímsi čudným. A beztrestnosť javom celkom prirodzeným.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Zrozumiteľné prirovnanie

Matovič najskôr baláchal ľudí na testovanie tým, že to vyrieši celú koronu. Teraz má problém s vysvetlením pravdy.

Jankovská vyjednáva o podmienkach, za ktorých bude rozprávať

Dozorujúca prokurátorka má blízko k zadržanému Kováčikovi.


Už ste čítali?